Hoppa till huvudinnehåll

Insulinpump utan slang

Insulinpump utan slang: hur fungerar det? Lär dig mer om slanglös pump och Omnipod®.

Insulinpump utan slang: hur fungerar det? 

Det finns flera olika sorters insulinpumpar att tillgå. De flesta innebär att man sätter en nål (infusionset) i huden och kopplar på en slang till pumpen som också är en handenhet. En slangpump måste kopplas bort vid bad, dusch och det finns en risk att trassla in sig i slangen eller fastna i saker. Det finns också slanglösa pumpar som man sätter direkt på kroppen och som har en trådlös handenhet. Våra insulinpumpar Omnipod DASH och Omnipod 5-systemet är slanglösa pumpar som ger dig kontinuerlig insulintillförsel hela tiden, Poden är vattentät* och du behöver inte koppla bort den för dusch eller bad. Denna typ av insulinpump är enkel, diskret och ger många en känsla av frihet.

Omnipod® DASH

Omnipod DASH är en enkel slanglös pump som består av 2 delar, Poden och Personal Diabetes Manger PDM. Ett enkelt och flexibelt sätt att ta ditt insulin där du själv kan styra dina doser och ha kontroll. Insulindoserna programmeras enkelt in i PDMen som sedan styr Poden. Du kan göra förinställningar av bolusdoser eller använda bolusberäknaren med eller utan kolhydraträkning. Poden kan ge användaren inprogrammerad insulintillförsel i upp till 72 timmar utan avbrott. Den är enkel och diskret att använda.

Omnipod® 5-systemet

5-systemet Omnipod 5 är ett slanglöst system för automatiserad insulintillförsel och är kompatibelt med 2 olika sensormärken**. Det betår av tre delar, Poden, en kompatibel Sensor och Handenheten. Sensorn och Poden kommunicerar direkt med varandra och justerar basalinsulintillförseln var 5e minut för att hålla användarens glukosvärden inom målområdet. Man behöver forfarande själv sätta igång insulindoser vid måltider eller höga glukosvärden. Omnipod 5 -systemet ger dig fördelarna med automatiserad insulintillförsel - och är enkelt att använda .

Vill du läsa mer om Omnipod? 

*Poden har IP28-klassning, vattentät i upp till 7,6 meter under 60 minuter. Omnipod DASH-PDM och Omnipod 5 Handenheten är inte vattentäta.
** Det behövs en separat förskrivning för sensorn. Sensorerna säljs separat.